Održana 25. sjednica Gradskog vijeća – podržana preporuka za Odgojni dom Pahinsko: Za štićenike doma prihvatljivije je rješenje veći grad

Na 25. sjednici Gradskog vijeća Grada Lepoglave, održanoj 25. rujna, sve odluke su donesene jednoglasno ili većinom glasova, odnosno jednoglasno je doneseno 10 od 12 točaka koje su se našle na dnevnom redu.

Nakon polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Gradskog proračuna i izvješća o radu gradonačelnika, prihvaćeni su Odluka o izmjenama Odluke o nerazvrstanim cestama na području grada Lepoglave, Program demografskih mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji, Odluka o odabiru najpovoljnije ponude u postupku prodaje nekretnina u vlasništvu Grada Lepoglave, Odluka o odabiru najpovoljnije ponude u postupku prodaje nekretnina u Poduzetničkoj zoni Lepoglava te Odluka o izmjenama Odluke o osnivanju prava građenja.

Na sjednici je podnesen i amandman, preporuka  za Odgojni dom Pahinsko koju su vijećnici jednoglasno podržali, odnosno jednoglasno su se složili da rješenje za štićenike nekadašnjeg Pahinskog ne bi trebalo biti u Lepoglavi.

– Definirano je da Gradsko vijeće o tome raspravi te su tu vijećnici preuzeli inicijativu. Moj osobni stav je da je jedan takav sadržaj na području grada Lepoglave manje prihvatljiv. Lepoglava u tom dijelu ima svoje specifičnosti i mislim da je za tu djecu prihvatljivije rješenje u puno većim gradovima – objasnio je Škvarić.

Što se tiče izvršenja proračuna, u prvoj polovici godine izvršeno je oko trećine planiranog za 2024. godinu.

– Ovogodišnji proračun planiran je u iznosu od 8 milijuna eura, a u prvih šest mjeseci realizirano je 30 posto, jer se u prvom dijelu godine odrađuju aktivnosti koje se tiču društvenog segmenta – stipendije,  stipendije, gospodarstvo, sport, odgoj i obrazovanje dok se u drugom dijelu godine realiziraju svi projekti – rekao je gradonačelnik.

Prihvaćanjem prijedloga nastavlja se i provođenje demografskih mjera za rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji te će uskoro biti raspisan natječaj. Naime, Grad Lepoglava daje mladim obiteljima za kupnju, uređenje ili gradnju stana ili kuće 5500 tisuća eura bespovratnih sredstava, za što je predviđeno 26 tisuća eura.

Također, velika je zainteresiranost za POS stanove za koje se prijavilo 35 mladih obitelji. Jedan takav projekt na području Grada Lepoglave već je proveden 2005. godine.

Na dnevnom redu bilo je tako i pitanje državne imovine nad čijim upravljanjem Grad nema direktnu ingerenciju.

– Već više od 10 godina tražimo da se mnoge te nekretnine daju Gradu Lepoglavi. To je problem, mi smo gradsku imovinu maksimalno uredili, maksimalno stavili u funkciju, a državna imovina nam je sad breme razvoja i ulaganja u grad Lepoglavu – poručio je Škvarić.

Na sjednici se govorilo i o prodaji nekretnina u Poduzetničkoj zoni, gdje su se vijećnici također jednoglasno složili. Temeljem provedenog natječaja dobiven je i ponuditelj, a gradonačelnik je predložio da odluku o odabiru najpovoljnije ponude donese Vijeće. Prodajom ove čestice, sve su čestice u Poduzetničkoj zoni rasprodane.

Prije donošenja navedenih odluka, druga točka dnevnog reda, kao i uvijek, namijenjena je za vijećnička pitanja. Tako je prva dva pitanja postavio vijećnik Mario Galinec kojega je zanimao širokopojasni internet i u kojoj je fazi njegova provedba te pitanje vezano uz  korištenje sportske dvorane u Višnjici odnosno da li sportske udruge dvoranu u Višnjici mogu koristiti besplatno. Na prvo pitanje, vezano uz širokopojasni internet gradonačelnik Škvarić je rekao kako je projektna dokumentacija završena te bi se do kraja ove godine moglo krenuti u postavljanje instalacija. A što se tiče sportske dvorane u Višnjici, škole su u ingerenciji županije koja kao osnivač može dodijeliti odluku o korištenju sportske dvorane i ono što se može napraviti je uputiti dopis županiji i ravnateljici škole kako bi i rekreativci iz Višnjice imali iste uvjete kao oni iz Lepoglave.

Vijećnica Ana Marija Čelig gradonačelnika je pitala da li ima informaciju vezano za prijelaz teretnih kamiona na graničnom prijelazu prema Zlogonju, jer je, kako kaže vijećnica, svakim danom sve više kamiona. Gradonačelnik je kazao kako su već nekoliko puta ukazivali na problem prometovanja teretnih kamiona te da je dopis upućen ŽUC-u Varaždinske županije, održan je sastanak s PU varaždinskom, a kao i vijećnik u županijskoj Skupštini, gradonačelnik Škvarić je uputio i varaždinskog župana u ovu problematiku.

Mladena Juriša zanimalo je kakvo je stanje civilne zaštite na području Grada na što je gradonačelnik rekao kako je Lepoglavu zadnja ciklona Boris zaobišla, odnosno donijela je veliku kišu, ali zahvaljujući uređenim bujičnim potocima i rijeke Bednje, nije došlo do izlijevanja.

Vijećnika  Zorislava Rodeka zanimala je informacija da li se zatvara deponij u Jerovcu. Škvarić je na ovo pitanje rekao kako on nema nikakvu informaciju vezano uz deponij nego prema podatcima vijećnika je saznao da bi se kroz 4 do 5 mjeseci mogla pokrenuti procedura zatvaranja deponija u Jerovcu.

-Početkom kolovoza kolege načelnici i ja, koji imamo ugovor za odvoz smeća s Ivkomom, zatražili smo sastanak s vlasnikom deponija i gradonačelnikom Ivanca, ali ni nakon dva mjeseca od gradonačelnika nismo dobili nikakav odgovor. No, na našu inicijativu i direktora Ivkoma, zakazan je sastanak na koji je došao i gradonačelnik Ivanca s zamjenikom na kojem je istaknuto kako je gradonačelnik osobno inicirao potpisivanje ankete za mještane Jerovca da se deponij zatvori. Da se prije godinu dana od Fonda zatražilo produljenje za deponij Jerovec na dvije godine kada bi se trebao otvoriti regionalni centar Piškornica, do ovoga ne bi došlo, a Fond je bio spreman sufinancirati s čak 50 posto da se na godinu, dvije produži odlaganje otpada u Jerovcu – obrazložio je gradonačelnik.

Vijećnicu Mariju Ribić zanimalo je provođenje POS programa, odnosno koliko je bilo prijavljenih, kako je prijava završena te koja je daljnja procedura na što je gradonačelnik odgovorio kako se prijavilo preko 35 mladih obitelji dok cijena po kvadratu iznosi 1500 eura.

Hrvoja Kovača je zanimalo je da li se razmišlja o postavljanju dodatne vertikalne i horizontalne prometne signalizacije kako bi se povećala sigurnost kod novootvorenog trgovačkog centra te da li su izjednačene plaće djelatnika u predškolskim ustanovama s onima u školskim. Gradonačelnik mu je odgovorio kako su na spomenutu prometnu problematiku kod trgovačkog centra odmah reagirali te je poslan dopis Hrvatskim cestama za rješavanje ovog problema.

– Grad Lepoglava jedan od rijetkih koji je odmah, od ožujka, kada je bilo zadnje usaglašavanje koeficijenata za nastavnike i profesore u osnovnim školama, u našem dječjem vrtiću usuglasio njihove plaće s plaćama profesora i učitelja  – odgovorio je gradonačelnik na drugo pitanje.

Željka Šoštarića zanimao je koeficijent plaće gradonačelnika te kolika je osnovica njegove plaće. Na ovo pitanje gradonačelnik je odgovorio kako su već ove godine donijeli odluku o plaćama službenika u skladu sa zakonom u kojem točno piše koja je osnovica za plaću za državne službenike odnosno za gradonačelnika koju donosi Vlada.

I Borisa Šinka također je zanimao deponij Jerovec odnosno da li je Grad pokrenuo inicijativu za pronalaženje novog deponija za odlaganje lepoglavskog smeća na što mu je gradonačelnik dao odgovor kako mogu raskinuti ugovor s koncesionarom koji do sada odvozi smeće ili koncesionar mora osigurati kamo će deponirati smeće.

-Komunalna tvrtka Ivkom je ta koja bi to trebala to napraviti. A pokrenula je inicijativu prije mjesec dana kada ih je vlasnik, Grad Ivanec,  obavijestio da odluku o tome donosi Gradsko vijeće ne gradonačelnik i da neće osigurati mogućnost odvajanja odnosno deponiranja na Jerovcu. Mene zanimaju samo dvije stvari. Koje će rješenje imati komunalno poduzeće i koliko će to koštati? Odgovora od onih od kojih bi ih trebali dobiti, još uvijek nema  – obrazložio je gradonačelnik Škvarić.