Svečanom dodjelom diploma 12. generaciji polaznica čipkarske škole sinoć je u Lepoglavi završio 19. međunarodni festival čipke, koji je ove godine, na desetak čipkarskih izložbi, festivalskoj publici predstavio iznimne kolekcije čipaka iz osam europskih zemalja.
– Međunarodni festival čipke u Lepoglavi slavi čipku, taj fenomen naše vrijedne kulturne baštine. Lepoglava je mali grad, no grad velikog srca koje snažno kuca za čipku i čipkarstvo. Ove smo godine kao temu festivala istaknuli povezanost čipke i prirode, kako bismo naglasili još jednu vrijednost Lepoglave. Uz dugu i bogatu kulturnu tradiciju u kojoj lepoglavska čipka ima posebno mjesto, Lepoglava se može pohvaliti i s lijepim i očuvanim prirodnim okolišem. To su vrijednosti na kojima želimo nastaviti graditi prepoznatljivost našeg grada i na toj iznimnoj kulturnoj i prirodnoj baštini stvarati nove vrijednosti, u suradnji s mnogim prijateljima iz cijelog svijeta s kojima su nas povezale upravo te fine niti lepoglavske čipke – istaknuo je na svečanosti otvaranja 19. međunarodnog festivala čipke gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić.
Ovogodišnji festival otvorila je Marijana Petir, izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, visoke pokroviteljice Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi, koja je tom prigodom istaknula kako festival promiče izuzetnu kulturnu tradiciju Hrvatske, čiju je vrijednost prepoznao i UNESCO, uvrstivši lepoglavsku čipku na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine.
Tijekom četiri festivalska dana posjetitelji festivala imali su prigodu vidjeti neke od najljepših europskih zbirki čipaka na temu – Čipka i priroda, pa je tako primjerice u jedinstvenom ambijentu pavlinskog samostana u Lepoglavi izložena vrijedna zbirka čipaka s cvjetnim motivima iz bogate kolekcije Marianne Stang, a pozornost posjetitelja plijenila je i atraktivna izložba – Čipka i svjetlost, koju su pripremile čipkarice iz slovenske Idrije, u zajedničkom europskom projektu s čipkaricama z Lepoglave.
– Zemlja – partner festivala ove je godine bila Republika Slovenija, pa smo zahvaljujući dugoj suradnji s Idrijom, publici ponudili izuzetne čipkarske kreacije čipkarica iz Idrije, a svako valja istaknuti i izložbe koje su na temu – Čipka i priroda, pripremile čipkarice iz Lepoglave – naglasio je Dejan Bjelivuk, predsjednik udruge Ekomuzej Lepoglava.
Pozornost posjetitelja svojom je ljepotom i elegancijom plijenila i čipka iz poljske Bobowe, čipke iz Belgije, Bosne i Hercegovine te iz Crne Gore, zemlje s dugom čipkarskom tradicijom koja je po prvi puta predstavljena i na festivalu u Lepoglavi.
Program ovogodišnjeg festivala obogatile su i brojne zanimljive radionice, prezentacije i stručna predavanja, a uz međunarodni festivala čipke u Lepoglavi organiziran je i Sajmom tradicionalnih rukotvorina, na kojem se predstavilo 37 izlagača iz Hrvatske i Slovenije – tradicionalnih obrta, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, lepoglavskih čipkarica i umjetnika, koji su izložili predmete tradicionalnog rukotvorstva, originalne suvenire, uporabne predmete te domaća vina i voćne rakije, bučino ulje i domaća jela i slastice.
– Duga tradicija i vrijedna baština, uz vrijedne ljude, naš je najveći potencijal. Uz podršku naših prijatelja i partnera, s kojima nas je povezala upravo čipka i volja za očuvanjem vrijedne kulturne tradicije, taj potencijal lepoglavskog kraja uspijevamo ostvariti i na toj povijesnoj ostavštini graditi nove vrijednosti uz podršku Europske unije – istaknuo je gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić i najavio 20. međunarodni festival čipke koji će slijedeće godine festivalskoj publici ponuditi nove čipkarske atrakcije i Lepoglavu potvrditi kao jedan od najvažnijih čipkarskih središta Europe.
Pokrovitelji 19. međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi bili su Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO, Varaždinska županija i Grad Lepoglava.