Očuvanje i oživljavanje baštine glavni je cilj projekta “DE PARK – Baština – iz ruke u ruku do pokrajinskog parka”, koji okuplja ukupno devet partnera iz Hrvatske i Slovenije.
S hrvatske strane u projektu sudjeluju Turističko kulturno – informativni centar iz Lepoglave, Ekomuzej Lepoglava te općine Cestica, Klenovnik i Bednja, dok su slovenski partneri na projektu općine Podlehnik i Žetale, Javni zavod za kulturu, turizam i razvoj općine Rogatec te PRJ Halo, koji je ujedno i vodeći partner na ovom projektu za koji je iz EU fonda za regionalni razvoj dobivena potpora u iznosu od čak 454.120 eura.
– Tri smo godine čekali obavijest o potvrdi sufinanciranja ovog projekta kojemu je cilj očuvati i oživiti kulturnu baštinu na prostoru iz kojeg dolaze projektni partneri – pojasnila je na zajedničkom sastanku projektnih partnera održanom u općini Žetale – Sonja Golc, voditeljica projekta čija je provedba počela 1. veljače ove i trajat će do 28. veljače 2016. godine. U tom će periodu svaki od partnera na svom području realizirati vlastite programe usmjerene očuvanju tradicije svog kraja.
Turističko kulturno – informativni centar iz Lepoglave organizirat će nekoliko sajmova – sajam turizma i enogastronomije, sajam minerala i poludragog kamenja te vinogradarski sajam kao i likovnu stvaraonicu.
– Cilj nam je organizacijom ovih sajmova, kroz predstavljanje i ponudu autohtonih proizvoda, očuvati tradiciju lepoglavskog kraja – pojasnio je direktor TKIC-a Vladimir Ivanuša, dok je Dejan Bjelivuk, predsjednik Udruge Ekomuzej Lepoglava, istaknuo kako će Ekomuzej biti usredotočen na lepoglavsku čipku te kroz ovaj projekt nabaviti opremu potrebnu za izlaganje čipke te sredstva za njen otkup. Organizirat će i sajam tradicijskog rukotvorstva i starih zanata.
Općina Klenovnik organizirat će srednjovjekovni sajam, Općina Bednja uredit će tradicionalnu bednjansku hižu i raditi na očuvanju bednjanskog govora, dok će Općina Cestica organizirati aktivnosti predstavljanja tradicijskih vrijednosti i običaja, raditi na usavršavanju turističkih vodiča i istraživanju tradicijske kuhinje.
Slovenski će partneri provoditi slične aktivnosti. Općina Podlehnik priprema organizaciju priredaba na kojima će se predstavljati tamošnja tradicija, Općina Žetale uredit će tradicijsko domaćinstvo, kao i Javni zavod za kulturu, turizam i razvoj općine Rogatec koji priprema i organizaciju etno festivala. Ukupno će biti provedeno 39 aktivnosti.
Inače, područje s kojeg dolaze projektni partneri, koje povezuje zajednički kulturni identitet, jezične sličnosti i način života, područje je turističke zone Haloze – Zagorje. Očekuje se da će realizacija ovog projekta pridonijeti boljim prekograničnim odnosima, ublažiti utjecaj granice i ono što je najvažnije – čuvat će se tradicija koja će nakon završetka projekta predstavljati velik turistički potencijal koji će se maksimalno iskoristiti uspostavom zajedničkog upravljanja kulturnom i nematerijalnom baštinom kroz model regionalnog prekograničnog parka.