Globus od paške čipke, zemljovid Hrvatske od lepoglavske čipke?
I to je moguće, nije učenička izjava! Ako ne vjerujte, provjerite na izložbama u okviru 17. Međunarodnoga festivala čipke u Lepoglavi!
__________________________________________________________
UDRUGA “SUNČANA ČIPKA – MOTIVI” SIKIREVCI
Marina Šarčević
Ove godine sunčanu čipku – motive – prikazujemo u funkciji ukrasa kuhinjskoga tekstila. To su stolnjaci, nadstolnjaci, salvetice, podmetači, trakasti nadstolnjaci, podbradnjaci, prsteni za ubruse… Čipku smo ušlingavanjem i uheklavanjem ugrađivale u domaće platno i šifon te kombinacijom čipke i platna uspjele dočarati bogatstvo, kreativnost i maštu čipkarice.
__________________________________________________________
ČIPKARSKA ŠOLA ŽELEZNIKI
Irena Benedičič
Čipkarstvo i čipka na batiće predstavlja vrlo važan dio kulturne baštine Železnika. Čipkarska škola na izložbi u Lepoglavi predstavlja put i sadržaj usvajanja čipkarskoga znanja. To je put od šestogodišnjeg djeteta koje nakon devet godina uspješno radi tehički zahtjevnu čipku tradicionalnih motiva. Škola djetetu daje znanja s područja čipkarstva, ali odgaja za vrijednosti kao ustrajnost, strpljenje i radne navike.
__________________________________________________________
VEĆ SEDAMNAEST GODINA NA FESTIVALU: ČIPKA KAO DOMAĆA RADINOST
Nada Mance
Svoje radove prezentira na mnogobrojnim sajmovima i izložbama, a već sam 17 godina sudionik međunarodnoga čipkarskog festivala u Lepoglavi, gdje su moje čipke zapazili mnogi europski stručnjaci iz područja čipkarstva.
U svojoj domaćoj radinosti uživam jer ljepota čipke u kojoj se fantazija isprepliće sa strpljivošću, znanjem i ljubavlju oplemenjuje vrijeme i prostor.
__________________________________________________________
DRUŠTVO PAŠKIH ČIPKARICA “FRANE BUDAK”
Neda Oros
Društvo paških čipkarica “Frane Budak” iz Paga osnovano je 1997. godine na inicijativu nekolicine paških čipkarica. Društvo je udruga čiji je način djelovanja u načelu amaterski. Društvo djeluje s ciljem razvoja, unapređenja i trajnog očuvanja tradicijskog umijeća izrade paške čipke, kao rukotvorine vrhunskoga tekstilnog proizvoda, koji odražava razinu narodne kulture na užem području grada Paga.
Svojim iskustvom u radu Škole paške čipke pri Srednjoj školi u Pagu doprinosi razvoju čipkarstva. Društvo organizira radionice i poduku u ostalim čipkarskim tehnikama (badano, rizano i ažur) kako bi se za naredne generacije od izumiranja sačuvalo čipkarsko umijeće i tradicija grada Paga.
__________________________________________________________
Dobrodošlica međunarodnome festivalu čipke u Lepoglavi u čast ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju (poduzeće „A. Primožič 1888“, Žiri, Slovenija)
Tadeja Primožič
Ovogodišnja izložba čipaka na batiće poduzeća »A. Primožič 1888« iz Žirija posvećena je ulasku Republike Hrvatske, pa time i Festivala u Lepoglavi, ulasku u Europsku uniju. U tu je svrhu izrađeno 28 čipkanih ruža u obliku broševa koji simboliziraju članice unije.