Posjetitelji će i na 19. međunarodnom festivalu čipke, koji će od 17. do 20. rujna biti održan u Lepoglavi pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, imati prigodu vidjeti neke od najljepših primjeraka čipke iz Hrvatske, Belgije, Poljske, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore i Njemačke. Tema ovogodišnjeg festivala je – Čipka i priroda, pa će i većinu izložaka na festivalu krasiti upravo motivi iz biljnog i životinjskog svijeta – istaknuto je na konferenciji za novinare koja je u subotu, 5. rujna održana u Galerijskom centru Varaždin. – Lepoglava zahvaljujući svojoj bogatoj povijesti ima vrijednu kulturnu baštinu po kojoj smo poznati i prepoznatljivi širom svijeta. Lepoglavska čipka je univerzalna vrijednost koju je prepoznao i UNESCO i našu čipku uvrstio na listu svjetske kulturne baštine. Njene fine niti Lepoglavu su uvezale u mrežu najpoznatijih čipkarskih centara Europe i svijeta. Naša je zadaća da tu vrijednu baštinu sačuvamo i predstavimo, a upravo je međunarodni čipkarski festival u Lepoglavi prigoda za promociju izuzetnih vrijednosti koje smo naslijedili i na kojima želimo graditi prepoznatljivost našeg grada – istaknuo je na konferenciji gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić.
Uz najljepše primjerke čipki iz Hrvatske, kakve su one nastale u samostanima sestara benediktinki na Hvaru i Pagu, čunčane čipke iz Križevaca ili pak čipke na iglu iz Primoštena, na međunarodnom festivalu u Lepoglavi bit će predstavljene i iznimne čipkarske kreacije s cvjetnim motivima iz bogate kolekcije Marianne Stang, čipke iz poljske Bobowe, čipke iz vrijedne zbirke samostana na Buškom jezeru u Bosni i Hercegovini, te čipke na iglu iz Dobrote u Boki kotorskoj, zemlje koja će svoju čipkarsku tradiciju po prvi puta predstaviti na festivalu u Lepoglavi.
– Na čipkarskom festivalu ove će godine biti izložene čipke iz 7 europskih zemalja, što će našem festivalu ponovo dati atraktivni sadržaj ali i novi poticaj turističkom razvoju lepoglavskog kraja – naglasila je Ljubica Dubovečak, direktorica Turističke zajednice grada Lepoglave.
S posebnim će se programom predstaviti Slovenija, ovogodišnja zemlja-partner lepoglavskog festivala, pa će tako posjetitelji moći razgledati i veliku zajedničku izložbu – Čipka i svjetlost, koja je plod suradnje Lepoglave i Idrije u europskom projektu – Europa za građane.
– Ova je zajednička izložba bila postavljena na ovogodišnjem festivalu u slovenskoj Idriji, a sada će je moći vidjeti i posjetitelji našeg festivala – rekao je Dejan Bjelivuk, predsjednik udruge Ekomuzej Lepoglava, dok je mezzosopranistica Blanka Tkalčić, ambasadorica festivala čipke u Lepoglavi, predstavila umjetnički program 19. međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi.
Posebno atraktivni program pripremit će i lepoglavske čipkarice, pa će tako Zadruga lepoglavske čipke prirediti izložbu – Cvijet u čipki, Udruga Ekomuzej Lepoglava – Ljeto u šumi, izložbu će pripremiti i Čipkarsko društvo Danica Brössler, a u pavlinskom samostanu bit će postavljena izložba – Lepoglavska čipkarska baština iz fundusa zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt.
I ovogodišnji festival pratit će bogati program, pa će tijekom četiri festivalska dana biti organizirano niz radionica, stručnih prezentacija i predavanja, filatelističke izložbe te prigodni glazbeni program, a ponudu 19. međunarodnog festivala čipke obogatit će i rukotvorine na sajmu tradicijskog rukotvorstva i starih zanata.
Pokrovitelji festivala su Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO, Varaždinska županija i Grad Lepoglava.
Nakon konferencije za novinare u Galerijskom centru Varaždin otvorena je izložba nakita autorice Snježane Varović, koji svojim kreacijama spaja čipkarsku tradiciju Lepoglave i moderni umjetnički izričaj, objedinjen u novoj dimenziji.