Prvo mjesto na koje izložba odlazi iz Zagreba upravo je Lepoglava. smještena u Hrvatskome zagorju, središtu izrade dječjih igračaka. Za ovu je izložbu Etnografski muzej u Zagrebu odabrao drvene i keramičke dječje igračke od kojih je većina dobro poznata mnogim naraštajima ovoga kraja.
Sastavni je dio izložbe i multimedijski dio. Zapisi govore o nastajanju i umijeću izrade igračaka na našim prostorima, a dok odrasli gledaju filmove, za djecu je izrađen pano s raznim materijalima od kojih se igračke rade te organizirali igraonicu u kojoj se mogu poigrati drvenim igračkama, velikim slagalicama ili nešto nacrtati. Izložbom se želi publici, a posebno djeci, približiti raznolikost motiva i materijala, načine izrade igračaka, upoznati ih s njihovom poviješću i potaknuti na buđenje svijesti o baštini i njezinoj vrijednosti. U tom smislu ona prezentira predmete specifične po svojoj izvornosti, rijetkosti, funkciji, ali i ljepoti.
Drvene dječje igračke s područja Hrvatskoga zagorja posljednjih su godina jedan od najatraktivnijih proizvoda narodnoga rukotvorstva Krapinsko-zagorske županije. Njihov je izričaj nepromijenjen već generacijama pa su, zahvaljujući i toj činjenici, uvrštene na Popis zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara upisanih u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Na taj je način jedno od tradicijskih umijeća dobilo na važnosti i trajnoj zaštiti, a upisom Umijeća izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskoga zagorja na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva 2009. godine potvrđena je njihova važnost i vrijednost na svjetskoj razini.