Novosti i informacije

29.08.2014

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom posjetila Lepoglavu

U Lepoglavi je 28. kolovoza u radnom posjetu boravila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slošnjak. Posjet gradu Lepoglavi dio je aktivnosti koji ured pravobraniteljice provodi kontinuirano. Naime, posjećujući jedinice lokalne samouprave diljem Hrvatske, u razgovoru s predstavnicima lokalnih vlasti i s građanima, upoznaje se sa stanjem na terenu vezano uz osobe s invaliditetom. Pored toga, tijekom obilaska lokalnih sredina pravobraniteljica savjetuje građane, posebice osobe s invaliditetom, o tome kako mogu ostvariti svoja prava, što je učinila i tijekom boravka u Lepoglavi.

- Općenito, najčešće pritužbe osoba s invaliditetom vezane su za materijalna prava, odnosno socijalnu skrb. Puno je upita kako da osobe koje žive u jednočlanim obiteljima ili kod roditelja ostanu živjeti u takvom okruženju. U tome im mogu pomoći upravo jedinice lokalne samouprave koje moraju prepoznati potrebe svojih građana, napraviti planove i strategije usmjerene pružanju podrške i pomoći osobama s invaliditetom te ih provoditi. U tome, donošenjem odgovarajućih propisa, treba pomoći i država – rekla je pravobraniteljica Slošnjak uoči sastanka s predstavnicima gradova Lepoglave i Ivanca te institucija, ustanova i udruga koje se u svom radu brinu o osobama s invaliditetom, a koje su također nazočile sastanku održanom u lepoglavskom Domu kulture.

- Ovaj objekt jedan je od primjera da Grad Lepoglava brine o osobama s invaliditetom budući da se kod njegove izgradnje vodila briga o tome da bude prilagođen za njihovo kretanje i boravak. I sadržaji koji se u Domu kulture nalaze djelom su usmjereni potrebama osoba s invaliditetom – rekao je gradonačelnik Lepoglave i saborski zastupnik Marijan Škvarić, domaćin sastanka na kojem se često moglo čuti kako je zapošljavanje osoba s invaliditetom jedan od gorućih problema. Naime, kako je istaknuto, poslodavci ne žele zapošljavati osobe iz kojih ne mogu izvući maksimum, što osobe s invaliditetom stavlja u neravnopravan položaj, iako je riječ o osobama koje su sposobne za rad, no koje često ne dobivaju šansu pokazati svoje sposobnosti.

- Na području Hrvatske registrirano je oko 510 tisuća osoba koja ostvaruju određena prava kao osobe s invaliditetom. Uglavnom je riječ o nisko obrazovanim osobama, što stvara problem kod zapošljavanja i za posljedicu ima smanjenje mogućnosti samostalnog života – istaknula je pravobraniteljica Slošnjak.

Govoreći o Lepoglavi kao primjeru dobre prakse, lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić istaknuo je kako u se u Gradu Lepoglavi pružanje pomoći i podrške osobama s invaliditetom ne smatra zakonskom odredbom već ljudskom obavezom.

- Želimo pomoći našim sugrađanima koji su ujedno osobe s invaliditetom i omogućiti im sve potrebno za normalan život – istaknuo je Škvarić, i najavio kako će iduće godine krenuti radovi na prilagodbi zgrade gradske uprave osobama s invaliditetom.

Nakon održanog sastanka, pravobraniteljica je održala individualna savjetovanja sa zainteresiranim građanima.

- Problem koji se javlja najčešće je vezan za provođenje usluga, posebice na nedovoljno pristupačnim područjima kao što su brdski krajevi. Zbog loše prometne povezanosti i izostanka usluga, osobe s invaliditetom su u tim krajevima često izolirane pa nemaju valjanu zaštitu i potrebne usluge za samostalni život – istaknula je nakon održanog savjetovanja pravobraniteljica, dodavši da je, s obzirom na veliki broj osoba s invaliditetom koje žive na području gradova Lepoglave i Ivanca i okolnih općina, potrebna suradnja jedinica lokalnih samouprava s postojećim institucijama kako bi se svim osobama s invaliditetom omogućila dostupnost usluga, a time i pružila mogućnost za samostalan život.

Pravobraniteljica Slošnjak naglasila je i potrebu pružanja podrške udrugama koje okupljaju osobe s invaliditetom na lokalnoj razini, budući da su takve osobe, zbog nepostojanja lokalnih, uključene u udruge većih gradova ili čak one na nacionalnoj razini, zbog čega često ostanu prikraćeni za potrebne informacije te ne mogu aplicirati projekte koji bi mogli pridonijeti poboljšanju kvaliteti pružanju potrebitih usluga na lokalnoj razini.

Pravobraniteljica je na kraju posjete pohvalila Grad Lepoglavu.

- Vidljivo je da se Grad Lepoglava maksimalno trudi unaprijediti kvalitetu usluga za osobe s invaliditetom. Pri tome je uz vidljive pozitivne pomake, vidljiv i prostor za daljnji napredak – zaključila je pravobraniteljica Anka Slošnjak.