Povodom 75. godišnjice likvidacije ustaškog logora u Lepoglavi odana počast njegovim žrtvama
Ove se godine obilježava 75 godina od likvidacije ustaškog logora u Lepoglavi. Naime, krajem travnja 1945. godine ustaške su vlasti, svjesne skorog sloma nacističke Njemačke i Nezavisne države Hrvatske, krenule s likvidacijom logora u Lepoglavi. Tom je prigodom, najviše u noći s 29. na 30. travnja, ubijeno preostalih 70-ak logoraša koji su, nakon transporta oko 1.500 lepoglavskih logoraša na likvidaciju u Jasenovac, ostali u logoru.
Na 75. obljetnicu likvidacije logora u Lepoglavi počast su žrtvama na lepoglavskom Spomen groblju, skromnije nego što je planirano zbog trenutne epidemiološke situacije izazvane COVID-om 19, odali članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Ivanec, Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Varaždinske županije te ispred Grada Lepoglave zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač.
- Likvidacija logora započela je transportom oko 1.500 lepoglavskih logoraša u Jasenovac koji su ustaške vlasti smatrale pogodnijim za njihovu likvidaciju. Logoraši su u Jasenovac otpremljeni u tri željeznička transporta, a prvi od njih nije niti stigao u kompleks jasenovačkog logora već su ga ustaše minirale i zapalile te tako likvidirale logoraše. O tim događanjima svjedočilo je nekoliko preživjelih logoraša koji su uspjeli pobjeći iz transporta. 70-ak logoraša koji su ostali u Lepoglavi streljani su s 29./30 travnja, a tijela većine njih bačena su u bunar koji se i danas nalazi u zatvorskom krugu. Među žrtvama ustaškog logora u Lepoglavi je i obitelj partizanskog borca iz Srećaka Fereka iz Rinkovca. Ustaše su Srećka objesili u Rinkovcu, a osam članova njegove obitelji, među kojima i dvoje djece, ubili upravo u logoru u Lepoglavi – istaknula je prigodom komemoracije predsjednica UABA Ivanec Marija Varović.
Vrijeme postojanja ustaškog logora u Lepoglavi zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač nazvao je najtamnijim u povijesti Lepoglave koja je za razliku od tih crnih dana bila i kolijevka znanosti i kulture.
- Sve više ljudi pogrešno percipira i tumači događaje iz tog crnog vremena lepoglavske povijesti negirajući činjenice i žrtve kojih se i danas sjećamo i odajemo im počast. Upravo tako gradimo našu budućnost – istaknuo je Kovač otkrivši da je i njegova obitelj osjetila teror ustaškog režima koji mu je u logoru Jasenovac, u danima neposredno pred proboj logoraša, ubio djeda.
- Danas nam često spočitavaju da što mi koji nismo živjeli u ono vrijeme imamo pričati o zlu ustaškog režima, ali i mi živimo s tim te smo o tome dovoljno naučili iz knjiga i obiteljskih fotografija. Revizionizam je uvijek prisutan, ali zapisi, imena ovdje upisanih ubijenih logoraša te fotografije govore o tome što se ovdje događalo – zaključio je Kovač.
Nazočnima se obratio i predsjednik ZUABA Varaždinske županije Milovoj Dretar koji je naglasio da je logor u Lepoglavi bio jedan od 40 logora ustaškog režima u kojima je, prema procjenama, stradalo između 100.000 i 200.000 ljudi.
- Stradali su jer su željeli slobodu – istaknuo je Dretar ističući važnost čuvanja sjećanja na žrtve ustaškog terora te poticanja, prije svega mladih, da uče o tim događajima.