Novosti i informacije

13.03.2015

Grad Lepoglava jedan je od najsigurnijih gradova u Hrvatskoj

Vijeće za prevenciju kriminaliteta Grada Lepoglave može biti ogledni primjer rada, ne samo u Varaždinskoj županiji, nego i u Hrvatskoj, istaknuto je na sastanku Vijeća održanom 12. ožujka u Lepoglavi.
Uz pohvale radu Vijeća koje su upućene od policijskih službenika, zadovoljstvo njegovih članova potaknulo je izvješće o sigurnosnom stanju na području Grada Lepoglave, koje je predstavio načelnik Policijske postaje Ivanec - Boris Divjak, a iz kojeg proizlazi da je Lepoglava jedan od najsigurnijih gradova u Hrvatskoj. O tome govore brojke, odnosno statistički podaci, a oni upućuju kako je na području Grada Lepoglave u 2014. godini počinjeno 29 kaznenih djela, četiri manje u odnosu na godinu ranije. Od navedenog broja evidentiranih kaznenih djela samo je njih 10 iz domene općeg kriminaliteta, u koja spadaju teška kaznena djela. Godinu prije evidentirana su 23 djela općeg kriminaliteta, tako da je riječ o značajnom padu počinjenja takvih djela.
U protekloj godini na području Grada Lepoglave nije zabilježen ni jedan slučaj zlouporabe opojnih droga, tek nekoliko slučajeva njihova posjedovanja.
U prometu se bilježi pad broja prometnih nesreća. U 2014. godini dogodilo ih se 30, a u godini prije 35, što je pad za 14 posto. Zadovoljstvo je tim veće što u prometnim nesrećama nije bilo smrtno stradalih osoba. Bilo je ukupno 24 ozlijeđenih, od čega dvoje s teškim ozljedama.
Javni red i mir je u 2014. godini narušen 25 puta, 10 puta manje nego u 2013. godini. Uglavnom se radilo o vici i galami. S obzirom na broj događanja, odnosno manifestacija koje se organiziraju na području Grada Lepoglave, istaknuto je, riječ je o malom broju narušavanja javnog reda i mira.
S obzirom da je Grad Lepoglava pogranično područje, na sastanku Vijeća za prevenciju kriminaliteta predstavljeni su i podaci vezani za ilegalan prelazak granice. U 2014. godini na pograničnom području Grada Lepoglave zabilježeno je 15 pokušaja ilegalnih prelazaka granice, tri manje u odnosu na godinu prije. Ukupno je granicu ilegalno pokušalo priječi 26 osoba, a 2013. godine njih 34, što također predstavlja trend pada kažnjivih aktivnosti.
Darko Dragićević, voditelj službe policije u Policijskoj upravi Varaždinskoj, članovima Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Lepoglave, na čelu sa zamjenik gradonačelnika Hrvojem Kovačem, predstavio je niz mjera koje s ciljem prevencije kriminaliteta provodi PU varaždinska. Između ostalog, predstavio je projekte stvaranja nacionalne baze bicikala čime će se, nakon krađe omogućiti njihovo lakše pronalaženje. Pokrenuta je akcija označavanja ugostiteljskih objekata u kojima se ne krše propisi zabrane točenja alkohola maloljetnim osobama u kojima će mladi imati prilike konzumirati jeftinije bezalkoholno piće.
- Cilj nam je ovim projektom vratiti mlade iz skrivenih mjesta parkova u javne prostore – pojasnio je Dragičević i najavio projekt uvođenja video - nadzora na problematičnim mjestima u svim jedinicama lokalnih samouprava na županijskom području.
- Video-nadzor će služiti građanima koji će, primjerice, u slučaju prometne nesreće ili krađe moći, za potrebe tužbe, doći do dokaza o počiniteljima. Pristup arhivi imat će samo gradska uprava. Također želimo sve kamere povezati u jedan centar u našoj policijskoj upravi tako da ih, po potrebi, može koristi i policija – rekao je Dragičević, predstavivši članovima Vijeća nedavno osnovanu zakladu Sveti Mihael. Riječ je o zakladi koju je osnovala Županijska skupština Varaždinske županije, na inicijativu Policijske uprave varaždinske, sa svrhom pružanja novčane i druge pomoći u realizaciji projekata i aktivnosti na prevenciji kriminaliteta i unapređivanju sigurnosti građana i imovine, te promicanju i jačanju sigurnosti prometa na cestama kao i prevenciji ostalih delinkventnih ponašanja na području Varaždinske županije.
- Nakon Varaždina, Lepoglava je grad koji je vodeći po investicijama u prometu, odnosno najvećem ulaganju u prometnu signalizaciju i uređenju pješačkih prijelaza, koji su crne prometne točke i to ne samo zbog neodgovornosti vozača, već i zbog neprihvatljivog ponašanja i neopreznosti pješaka – istaknuo je Dragičević.
O stanju sigurnosti u prometu na području Grada Lepoglave govorio je voditelj Odsjeka za promet PU Varaždinske Danijel Posavec, koji je stanje sigurnosti u prometu ocijenio zadovoljavajućim i pohvalio suradnju s Gradom Lepoglavom.
- Trebalo bi pokrenuti zamjenu djela dotrajale prometne signalizacije te nastaviti uređenje površina za kretanje pješaka – rekao je Posavec i upozorio na problem sigurnosti na pješačkim prijelazima na zaobilaznici u Lepoglavi te potrebu njihova osvjetljavanja.
- Do kraja godine prostor kod pješačkog prijelaza na zaobilaznici kod željezničke stanice uredit će se u dogovoru s Hrvatskim cestama na način da će se izgraditi lijevi skretač prema željezničkoj stanici. U tom će se djelu grada postaviti javna rasvjeta, za što već imamo građevinsku dozvolu, pa ćemo tako riješiti i taj problem – pojasnio je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač.
Iako je održavanje prometnica u zimskim uvjetima ocijenio zadovoljavajućim, Posavec je upozorio na neprimjereno i nepravovremeno čišćenje nogostupa zatrpanih snijegom.
Članovi Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Lepoglave izvješteni su, od strane Marija Medenjaka, službenika u uredu načelnika zaduženog za poslove prevencije, i o ostalim preventivnim aktivnostima koje policija provodi. Posebno je tom prigodom pohvaljen projekt Otvorene zabavne škole nogometa, u koji se uključila i policija, a kroz koji se educiraju oni najmlađi. Medenjak je još jednom zahvalio Gradu Lepoglavi na financiranju izrade letaka za potrebe cijele Varaždinske županije, a kojima se upozorava na sve učestalije provale u automobile. Pozvao je tom prigodom građane koji posjeduju neregistrirano oružje ili eksplozivne tvari da ih, bez sankcija, predaju policiji. Potrebno je samo nazvati policiju nakon čega će službenici obučeni za rukovanje pirotehničkim sredstvima pokupiti oružje ili eksplozivne tvari bez prijave i pokretanja postupka protiv osobe koja ih je posjedovala.
Sa sastanka Vijeća upućen je poziv građanima da u smeće ne bacaju papire na kojima se nalaze njihovi osobni podaci. Naime, sve su učestaliji slučajevi krađe identiteta i sklapanja raznih ugovora na štetu osobe čiji su osobni podaci ukradeni. Najčešće je riječ o ugovorima s mobilnim operatorima.
Također je na Vijeću odgovoreno na razne medijske napise i pričanja da su za nestanak Kreše Latina odgovorne sekte.
- Krešo Latin sam se udaljio iz Lepoglave i nije otet. Na to upućuju snimke s nadzornih kamera u Varaždinu – istaknuo je načelnik Policijske postaje Ivanec Boris Divjak i dodao kako se intenzivno radi na njegovom pronalasku te da su priče o nekakvim sektama u Lepoglavi neutemeljene.