Novosti i informacije

10.10.2014

Gazophylacium iz Lepoglave Ministarstvo kulture proglasilo kulturnim dobrom

Među brojnim dobrima kojima su lepoglavski pavlini zadužili hrvatsku kulturu važno mjesto zauzima dvojezičini rječnik Gazophylacium, djelo lepoglavskog pavlina, jezikoslovca i leksikografa Ivana Belostenca. Jedan od svezaka prvog tiskanog izdanja iz 1740. godine čuva se u Gradskoj knjižnici u Lepoglavi koja nosi ime autora ovog značajnog djela hrvatske književne baštine, ovih dana proglašenog kulturnim dobrom Republike Hrvatske.

Primjerak Gazophylaciuma koji se nalazi u vlasništvu Gradske knjižnice Ivana Belostenca u Lepoglavi, kulturnim je dobrom proglasilo Ministarstvo kulture, stavivši ga pod preventivnu zaštitu. U obrazloženju rješenja, kojim je lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić obradovao ravnateljicu Gradske knjižnicu Karmelu Geček, navodi se da je riječ o vrijednoj knjizi iz 1740. godine koja predstavlja kulturno dobro koje treba zakonski štiti.

- Ovo je još jedan dokaz važnosti Lepoglave za razvoj hrvatske kulture općenito. Zadovoljstvo je što se bogata lepoglavska povijesti i baština sve više vrednuju i stavljaju u prvi plan kad se govori o Lepoglavi, kolijevci kulture i obrazovanja – istaknuo je gradonačelnik Škvarić podsjetivši na projekt Centar pavlina kojim Grad Lepoglava želi svoju baštinu i povijest, u kojoj značajno mjesto zauzimaju pavlini, predstaviti javnosti.

- Izuzetno nam je drago da u knjižnici koja nosi Belostenčevo ime imamo prvo izdanje njegovog kapitalnog djela kojim je zadužio hrvatsku književnost i kulturu – rekla je ravnateljica Gradske knjižnice Karmela Geček zadovoljna što će navedeni primjerak Gazophylaciuma biti upisan na Listu preventivno zaštićenih kulturnih dobara.

Budući da je s ukidanjem pavlinskog reda i zatvaranjem samostana u Lepoglavi, Lepoglava ostala bez velikog i neprocijenjivog kulturnog blaga, rodila se ideja da ukoliko građani posjeduju neku od starih knjiga, povijesne dokumente ili artefakte vezane za Lepoglavu ili rad pavlina da se jave u Gradsku knjižnicu Ivana Belostenca u Lepoglavi kako bi se oni registrirali i u budućnosti predstavljali bogatu lepoglavsku kulturu i baštinu.