Novosti i informacije

16.09.2013

17. međunarodni festival čipke u Lepoglavi održava se od 19. do 22. rujna 2013.

Posjetitelji će kroz festivalske dane u povijesnim lepoglavskim prostorima moći razgledati niz zanimljivih izložbi europskog čipkarstva, sudjelovati u radionicama, predavanjima, uživati u koncertima. Tema ovogodišnjeg Festivala je Čipkarstvo i djeca te će se kroz brojne radionice, izložbe i igre prikazati dječje čipkarstvo.
Također, ova je godina u znaku pristupanja Hrvatske Europskoj uniji te će se kroz izložbe lepoglavskih čipki dočarati publici europska dimenzija i korijeni lepoglavskog čipkarstva.

Moći će se vidjeti veliki primjerci lepoglavskih čipaka obnovljenih u posljednjih pet godina prema originalnim nacrtima Danice Brössler, a u izvedbi svih generacija lepoglavskih čipkarica. Čipke su u vlasništvu Grada Lepoglave sa svrhom da uskoro postanu dio budućeg muzejskoga postava Ekomuzeja Lepoglave.

Jedna od izloženih čipaka je replika čipke iz predsjedničke vile na Brijunima. Originalna čipka izrađena je poslije drugog svjetskog rata za Josipa Broza Tita, a služila je kao ukras interijera. Čipka je tzv. baroknih motiva, promjera 86 cm i najveća je originalna lepoglavska čipka uopće. Dobrotom Ureda za upravljanje državnom imovinom, dobivena je dozvola za fotokopiranje kako bi se napravio nacrt. Repliku čipke su izradile su članice „Čipkarskog društva Danica Broessler“, a bilo im je potrebno 1800 sati rada.

Pozornost publike privući će i instalacija „Lepoglavsko čipkarstvo u Europi“ izrađena ove godine.
Instalacija prikazuje zemljovid Republike Hrvatske veličine 60 kvadratnih centimetara. Zemljovid je podijeljen na dvadeset cjelina koje predstavljaju hrvatske županije, a svaka cjelina izrađena je u drugom prepletu karakterističnom za lepoglavsku čipku. Zemljovid Hrvatske kružno je uokviren zvjezdicama koje uz Hrvatsku označavaju ostalih 27 članica Europske unije. Na ovaj način lepoglavske čipkarice pridružuju se obilježavanju ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju.

Ove godine zemlja partner čipkarskog festivala je Republika Poljska, a u Lepoglavi će se ujedno i prvi puta u Hrvatskoj predstaviti njihova Koniakówska čipka. Posjetitelji čipkarskog festivala u Lepoglavi moći će vidjeti najveću čipku, veličine 5 metara u promjeru koju je radilo 5 čipkarica upotrijebivši pamučnu nit duljine 50 km.

Također prvi puta , na lepoglavskom čipkarskom festivalu predstavit će se i čipkarstvo Bosne i Hercegovine i to čipka kera, kao zaseban ukrasni i/ili uporabni predmet, a koja se razvila od ukrasa na rubnim dijelovima odjeće i uporabnih predmeta te etnografska zbirka „Karmela sv. Ilije“ na Buškome jezeru u okolici Tomislavgrada u čipkarskoj tehnici necanja. Tu tehniku izrade čipke danas poznaju samo Hrvatice u nekoliko sela u Okolici Orašja.

Posebnost ovogodišnjeg čipkarskog festivala bit će i velika izložba lepeza iz zbirke Annelise Wienands i Marianne Stang iz Njemačke. Lepeze su uglavnom iz 19. i 18. stoljeća i izrađene su u tehnikama čipke na iglu i čipke na batiće. Posjetitelji će uz stručno vodstvo kostimiranih vodiča moći saznati kako su se dame služile lepezama za tajno dogovaranje sastanaka s udvaračima….

Ovogodišnja tema čipkarskog festivala je „Čipkarstvo i djeca“ te je mnoštvo tema festivala vezano upravo za djecu. Pripremljene su izložbe dječjih čipkarskih radova Dječjeg vrtića i Učeničke zadruge „Stezica“ iz Oš Ante Starčevića iz Lepoglave, nadopunjenih izložbama rukotvorina učenika osnovnih škola iz Višnjice i Kamenice. Djeca rado uče kroz igru pa će se zorno moći vidjeti kako čipkarska baština može biti nadahnuće u stvaranju novih igara, koje su osmislile učiteljice sa svojim učenicima.
Dječje čipkarstvo prikazat će i izlagači iz Slovenije, Španjolske i Belgije.
Razigrani svijet dječje mašte dopunjen je i izložbom drvenih igračaka, izrada kojih je uvrštena na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Nakon Zagreba, prvi puta ovu zapaženu izložbu pod nazivom „Dječje igračke iz hrvatske baštine“ u organizaciji Etnografskog muzeja može razgledati publika u Lepoglavi.

Tijekom Festivala održava se sajam tradicijskih rukotvorstva i zanata s područja Grada Lepoglave i sjeverozapadne Hrvatske.

Za zainteresirane posjetitelje iz Varaždina, i ove je godine organiziran besplatan prijevoz vlakom iz Varaždina u nedjelju 22.09. i to u 10.17 sati, s povratkom iz Lepoglave u 17.08, a Zagrepčani će moći doći organiziranim prijevozom autobusom u subotu 21.09.

Po prvi puta ove godine organiziran je i besplatan prijevoz autobusom za naselja u široj okolici grada Lepoglave, te će tako u subotu 21.09. voziti dvije linije i to prva u 14:00 Kameničko Podgorje, 14:05 Kamenica, 14:10 Žarovnica, 14:20 Zlogonje, 14:25 Donja Višnjica, 14:30 Bednjica. Povratak bi bio u 18:00 sati, a u 19:00 sati druga linija po istoj ruti s povratkom u ponoć.


Sve detalje u vezi s ovogodišnjim čipkarskim festivalom možete pronaći na www.cipkarski-festival.com .

Program 17. međunarodnog festivala čipke

DOKUMENTI ZA PREUZIMANJE